سایت شخصی بابک بدریان

Official Website of Babak Badrian

ذات انسانی پست است

هفته پیش فیلم Dogville رو دیدم و تقریبا همزمان باهاش کتاب کیمیاگر هم خوندم. به یه نتیجه ای که از قبل می دونستم و می دونستیم رسیدم. که ذات و طبیعت انسان هم همانند حیوانات، درنده و پست است. اما چیزی که انسان رو انسان می کنه و فراتر از حیوانات می بره قوه عقل و تفکر و آموزه های اون هستش.

مثال: همه می دونیم قرون قبل در بیشتر مناطق دنیا مبارزات گلادیاتوری وجود داشتند و بسیار بین مردم طرفدار داشتند. به این صورت که دو برده و انسان مظلوم نگون بخت را وادار می کردند با یکدیگر بجنگند که یکی شان کشته شود، و در این انبوه مردم و تماشاگران مبارزه را تماشا می کردند لذت می بردند و برایشان کف و سوت می زدند.

به قول فریبرز عرب نیا در یکی از برنامه های هفت میگفت: ما (منظور اهالی هنر و سینما) اومدیم اون خوی حیوانی انسان رو که زمانی گلادیاتور پرور بود را متعادل کردیم و او را انسان امروزی کردیم.

حقیقت همینه که عینا فریبرز عرب نیا گفته. گذشته و تاریخ انسانها در مقایسه با امروز بسیار تاریک و هراس انگیز است. انسان به مرور زمان با اخلاق شده است.

مثالی دیگر زنای با محارم هست. همون طور می دونیم حیوانات با محارم خودشون (پسر با مادر ، خواهر با برادر و غیره) رابطه جنسی برقرار می کنند که امری بسیار رایج هم هست و از یکدیگر بچه تولید می کنند. در گذشته هم این امر بین انسانها تا حد قابل تاملی بوده. اما پیشرفت تعقل و اخلاق انسانی ما رو از حیوانات جدا کرده و بالاتر برده.

در خیابان وقتی دو نفر راننده دعوا می کنند، بقیه مردم ما تماشا می کنند و لذت می برند. وقتی فردی با چاقو در خیابان کسی را مضروب می کند و بقیه فقط فیلم می گیرند در اصل لذت می برند. این همان خوی پست و ذاتی انسانی است. فلذا انسان برای رشد و تعالی نباید افسارش را دست طبیعت و ندای درون خودش بدهد، بلکه باید با آنها مقابله کند.

هم فیلم Dogville و هم کتاب کیمیاگر هر دو حاوی همین مطلب بودند که طبیعت انسانها بد و منفور است و علاقه به کارهای پست اخلاقی دارد، اما انسان باید با عقل و درایت بر اونها غلبه کنه.

مشترک خبرنامه شوید

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

هپی نیو یر 2017

در کلام اول سال نوی میلادی رو به خودم و ...

غلط گیری املایی اتوم

نرم افزار ورد (Microsoft Office Word) این قابلیت رو داره ...

زمان بندی ترم های تح

بیشتر دانشگاهها و کالج های کانادا از اوایل سپتامبر (یعنی ...

انواع فوق لیسانس به

علی رغم اینکه در زبان فارسی فقط کارشناسی ارشد یا ...

ذات انسانی پست است

هفته پیش فیلم Dogville رو دیدم و تقریبا همزمان باهاش ...

ما دو تا کار روی این

نقل قول از سریال Shameless فصل 6 قسمت 6. دقیقه ...

درسهایی که از سریال

در این پست نقد کلی راجب سریال Shameless می کنم ...

واقعا هیچ چیز به اند

این موضوع رو برای اولین بار در فیلم The other ...

قیصر یا فروشنده؟ کدا

این روزها فیلم فروشنده اصغر فرهادی اکران هست درست همانند ...

تجربه و چالش من از ک

همه مشکل از اونجا شروع شد که سایت محبوب دانلود ...

بروز رسانی های تویتر

No public Twitter messages.

حامیان