وبسایت شخصی بابک بدریان

پیش بینی من از قیمت دلار

در هفته اخیر، دلار به شدت پایین آمد و دلار آمریکا الان به حدود 11800 تومن رسیده. فکرش رو نمی کردم بانک مرکزی بتونه دلار رو انقدر از 15 به 12 برسونه. که البته همه اهل فن میگن قیمت کاملا دستوری هست.

با هر صرافی صحبت می کنن میگن دلار گرون میشه. مثلا خانم ادیب هفته قبل گفت دلار در شهریور و مهر گرون میشه و الان بهترین موقع برای خریده.

در اینجا پیش بینی خودم رو می نویسم.

=============================

وضعیت فروش نفت

اطلاعات واقعی (Fact): فروش نفت مون از 2 میلیون و 500 هزار بشکه قبل از ترامپ، در ماه می رسید به 1 میلیون بشکه که این دوره معافیتها بود. از ماه می دیگه معافیت ها تمام شده و فکر می کنم فروش رسمی رسیده به صفر. قطعا با فروش قاچاقی زیر یک میلیون خواهد فروخت ، خودم فکر می کنم 500 هزار بشکه در روز بتونه قاچاقی بفروشه.

کشورهای کره جنوبی و ژاپن که قطعا از ایران نفت نخواهند خرید. هندوستان هم بعیده. ولی چین قاچاقی خواهد خرید و روسیه هم ممکن است به فروش نفت ایران کمک کند. دیگه هیچی!

حتی فروش قاچاقی همون 500 هزار بشکه در روز هم با سختی می تونن پولش رو به دلار بگیرن و وارد کشور کنن.

 

اینستکس و اروپایی ها

کانال مالی اروپا. حتی خود روحانی و مقامات دولت هم علنا گفتن که اینستکس مثل تفنگ تو خالی است. روحانی گفت کانال مالی (حتی اگر درست کار کنه) وقتی فروش نفت نباشه چه فایده ای داره!

واقعیت هم همینه. مشکل اصلی دولت، تبادل مالی نیست بلکه فروختن نفت است. اینستکس کمکی به مشکلات اقتصادی ایران نخواهد کرد.

 

نظر کارشناسان واقعی

چه از صرافی ها و چه از کارشناسان اقتصادی مستقل و خصوصی بارها در اخبار شنیدم که میگن کف قیمت دلار 11 تومن خواهد بود که منم موافقم. یعنی در بهترین حالت دلار 11 تومن تثبیت و ماندگار خواهد شد.

 

خطر برای حکومت ایران

حکومت ایران الان از طرف مردم به شدت تحت فشار و در آستانه فروپاشی است. نارضایتی و خشم مردم از حکومت به حداکثر خودش رسیده.

فقط کافیه دولت نتونه 2 ماه حقوق کارمندان خودش رو بده، حتما سقوط می کنه. قشر مرفه و مفت خور کارمندان دولتی، اصلا مردم زحمت کش عادی نیستند که ساکت بشینن، فوری اقدام جدی علیه دولت می کنن. با اعتصاب و اقدامات دیگه. اگر دولت نتونه حقوق کارمندانش رو بده حتما سقوط می کنه.

به غیر از این اکثریت مردم طاقت شون به سر اومده. هر از گاهی می بینیم کارگران یا کارمندان جایی به خاطر حقوق عقب افتاده شون اعتصاب و اعتراض کردند.

 

دخیره ارزی بانک مرکزی

مسلما بانک مرکزی مقداری ارز از قبل ذخیره کرده. به خصوص در سال گذشته که ارز رو در بازار عرضه نکرد و باعث شد دلار گرون بشه، حتما ذخیره قابل توجهی داره که هر موقع خواست بتونه قیمت دلار رو پایین بیاره. ولی این ذخیره محدود است. یعنی شاید تا 6 ماه بتونه جواب بده. و بعد از 6 ماه ذخایر ارزی شون هم تمام بشه.

در شرایط فعلی که اوضاع سیاسی خارجی و ترامپ و فروش نفت کاملا مبهم است، بانک مرکزی اصلا ریسک نمی کنه که ارز بیشتری به بازار تزریق کنه که قیمت از 11 تومن کمتر بشه. در بهترین حالت همین 11 تومن نگه می داره. غیرممکنه بانک مرکزی خریت کنه و ارز زیادی تزریق کنه که دلار پایین تر بیاد.

 

وضعیت اقتصاد داخلی ایران

وضعیت اقتصاد داخل کشور بسیار بحرانی است. فساد در بین مسئولین و سازمانها بیداد می کند. هر بار خبر یک اختلاص بزرگ را در رسانه ها می شنویم.

وضعیت تولید و صنعت بسیار وابسته است و در حالت نیمه فعال است. صنعت کشور اصلا نمی تونه در حال حاضر خودکفا بشه و اقتصاد کشور رو بچرخونه. حداقل 10 سال اصلاحات نیاز داره.

دولتها دهه ها نسبت به نقاط ضعف و ایرادات ساختار اقتصاد و صنعت کشور بی تفاوت بودند و فقط به درآمد نفت فکر می کردند.

وضعیت صنعت و اقتصاد داخل کشور اصلا نمی تونه در آینده نزدیک کاری بکنه و حتی بحران فعلی ایران رو کم بکنه.

فقط و فقط درآمد نفت می تونه کشور رو از بحران فعلی عبور بده.

 

دلار چگونه می تواند ارزان شود؟

در بالا گفتم. رابطه با کشورهای اروپایی نمی تونه ایران رو از بحران خارج کنه.

ظرفیت داخل کشور هم اصلا نمی تونه.

فقط و فقط فروش دوباره نفت به صورت رسمی می تونه کشور رو از بحران خارج کنه. هیچ راهکار دیگری وجود نداره.

 

راههای فروش دوباره نفت

فقط در 2 صورت ممکنه ایران دوباره نفت بفروشه:

1- شروط 12 گانه ترامپ رو بپذیرند و بگن غلط کردیم. که ترامپ تحریم ها رو برداره

2- صبر کنند که دوره 4 ساله ترامپ تمام بشه و ترامپ برای دور بعدی قبول نشه و یک دموکرات بشه. مثلا Joe Biden همین هفته قبل رسما گفت اگر انتخاب بشه بر می گرده به برجام. انتخابات بعدی آمریکا نوامبر 2020 است یعنی یک سال و نیم دیگر.

 

 

پیش بینی من

پس گفتیم، هیچ راهی به جز فروش رسمی نفت ندارند وگرنه دولت سقوط می کنه. تنها راهش هم یکی از 2 گزینه بالاست. شرایط ترامپ شرایط خیلی سخت و گرانی برای جمهوری اسلامی است و به نوعی اون کارها هویت 40 ساله جمهوری اسلامی هستند.

در پایین احتمالات رو بررسی می کنم:

1- نظام شروط ترامپ رو بپذیرن و بگن غلط کردیم: احتمالش کمه ولی بازم هست. شاید 20-30 درصد احتمال بره که رژیم ایران به همه شعارها و هویت 40 ساله خودش پشت کنه و زنده بمونه. هیچ اتفاقی هم نخواهد افتاد. مردم رژیم رو مسخره می کنن همین! نه بیشتر. باز حکومت درست مثل زمان جنگ اعلام می کند که رهبر به خاطر مردم جام زهر نوشید. چون مردم محکم و مقاوم نبودند ایشون نرمش قهرمانانه کردن (تازه مردم بدهکار می شوند!). اما با این کار عمر رژیم طولانی باقی خواهند ماند.

 

2- صبر کنند تا انتخابات آمریکا: این محتمل تر هست به نظرم. 80-70 درصد با همین وضعیت ادامه میدن به امید اینکه با رهنمود جان کری و دموکراتها ، ترامپ انتخاب نشه.

2-1- ترامپ در انتخابات شکست بخورد: از 100%، این احتمال کمه و حدود 30% هست. اگر ترامپ شکست بخوره، قطعا رژیم ایران به هدفش میرسه و از بحران در میاد.

2-2- ترامپ مجددا قبول شود: این احتمالش 70% است که باز در این صورت هم ممکن است بعدش ایرانی ها با شروط او موافقت کنند.

 

نتیجه گیری آخر

حکومت احتمالا در دور اول ترامپ مقاومت می کند که در این دوره 1.5 ساله به احتمال زیاد دلار گران خواهد شد.

پیش بینی نهایی من اینه که الان دلار 11 تومن پایین ترین نرخ ممکن است و حتما در ماههای آینده یا سال آینده دلار باز جهش صعودی خواهد داشت.

در عین حال باید به سیگنال ها و صحبتهای مقامات ایران (در راسش) توجه کرد. اگر متوجه شویم مثلا رهبر صحبتهای نرم و معتدل می گوید، ممکن است مذاکره کنند و تسلیم شوند.

 


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

یک پاسخ به “پیش بینی من از قیمت دلار”

  1. سرباز آینده 01 نیم‌رخ
    سرباز آینده 01

    جالب بود. بریم دلار بخریم خخخخ???

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *